Toruń to jedno z najpiękniejszych i najbardziej bogatych w zabytki miast Polski. Nie na darmo porównuje się go czasami do Krakowa, bowiem pod względem architektury i niezwykłego klimatu miasta te są do siebie bardzo podobne. Położony nad Wisłą gród przyciąga każdego roku tysiące turystów z całego świata. Toruń jest z całą pewnością kierunkiem na dłuższą wycieczkę, ponieważ samo spenetrowanie obszaru Starego Miasta to plan na co najmniej trzy dni. Jeśli chodzi o zabytki Toruń to ścisła czołówka w naszym regionie Europy – poznajmy bliżej je oraz inne atrakcje turystyczne miasta.

Zabytki Toruń

Zespół toruńskiego Starego Miasta jest bez wątpienia niezwykły, co potwierdza wpis do rejestru Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na całej liście znajduje się ponad tysiąc obiektów z tego tylko obszaru! Obok charakterystycznej zabudowy, uwagę zwraca przede wszystkim krzyżacki zamek z dobrze zachowanymi fragmentami murów.

Z całą pewnością atrakcję niezwykłą w skali europejskiej stanowią toruńskie spichrze. Dziś pełnią już inną funkcję, ale ich architektura wciąż budzi fascynację. Będąc w obrębie Starego Miasta, trzeba oczywiście odwiedzić także słynny Dwór Artusa, pełniący obecnie funkcję kulturalną. Trudno też wyobrazić sobie wizytę w mieście bez zdjęcia z pomnikiem Mikołaja Kopernika – najsłynniejszego z tych, którzy przez wieki wiązali swoje losy z miastem.

Bogaty w zabytki Toruń to oczywiście nie tylko Stare Miasto, choć każdy turysta zgadza się, że spacer po nim potrafi przenieść w czasie, aż do średniowiecza – i jest przy tym niezwykle odprężający. Jak przystało na miasto ze średniowieczną tradycją, przykłady niezwykłej architektury spotkamy również nieco na uboczu. Przez wieki ścierały się tu różne style, tworząc niezwykłą mieszankę – gotyk, modernizm, secesja. Wspaniale wyglądają obiekty w zabudowie szachulcowej, którymi słynie przede wszystkim Bydgoskie Przedmieście. Toruń to znakomity pomysł na wypoczynek dla miłośników sztuki i architektury.

Nie można także zapominać o bliskich okolicach Torunia. Jeśli ktoś potrzebuje dnia przerwy od miejskiego tempa wypoczywania, może zdecydować się na krótki wypad w okolicę. Kujawy to nie tylko liczne średniowieczne zabytki, ale też wspaniała przyroda.

Toruń atrakcje turystyczne – kuchnia

Oczywiście, nie samymi zabytkami żyje człowiek i ma Toruń atrakcje turystyczne także innego typu. Wycieczka do Torunia to uczta dla podniebienia, bowiem miasto jest jednoznacznie kojarzone ze swoimi wyśmienitymi piernikami. Oryginalne toruńskie smakołyki można kupić bez trudu. Doskonała receptura spowodowała, że niektórzy przyjeżdżają do miasta tylko po to, aby zaopatrzyć się w zapas pierników. Bez wątpienia, Toruń to ważny punkt na europejskiej mapie turystyki kulinarnej.

W temacie kuchni warto też wspomnieć o miejscowym Browarze Staromiejskim. Mieszczący się w zabytkowej części miasta, zaprasza przybyszów na degustację swoich wyrobów. Piwo jest warzone na miejscu i w urokliwej atmosferze smakuje wybornie. Ci, którym zasmakuje – czyli przytłaczającej większości – mogą zabrać zapasy na drogę i powrót do domu.

Atrakcje Torunia dla dzieci

Toruń to także świetne miasto do spędzenia wolnego czasu z dziećmi. Miasto jest bogate w atrakcje także dla najmłodszych, którzy niekoniecznie jeszcze uwielbiają zaliczanie kolejnych zabytków. Na pewno na szlaku takiej podróży nie sposób pominąć toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego z niezwykłymi przykładami świata fauny i flory.

Dzieciom bez wątpienia przypadnie do gustu także toruńskie Planetarium. To multimedialne i interaktywne miejsce oferuje ciekawe pokazy oraz prezentacje. Interakcje z dziećmi umożliwia także Dom Legend Toruńskich, w którym będzie można posłuchać opowieści z dziejów miasta a nawet wziąć w ich przedstawieniu udział.

Toruń to także liczne place zabaw dla najmłodszych. Najbardziej znany z nich to Piernikowe Miasteczko, które usytuowane jest niemal w sercu Starego Miasta. Na koniec warto wspomnieć, że Toruń nie wyłamuje się z europejskiej średniej i oferuje swoim mieszkańcom oraz turystom interaktywne fontanny. Pokazy okraszone muzyką, choć doświadczonym podróżnikom mogły już nieco spowszednieć, na dzieciach zawsze zrobią wrażenie i zagwarantują dobry humor na kolejny dizeń.