Zakopane, stolica polskich gór, miejsce odwiedzane rokrocznie przez miliony turystów. Bez wątpienia, Zakopane to miejsce magiczne. Choć z każdym kolejnym sezonem uliczki miasta i górskie szlaki wydają się coraz bardziej tłoczne, jego urokowi nie szkodzi to ani trochę. Stolica polskich gór ma specyficzny klimat, ale jest to miejsce, w którym trudno się nie zakochać. Zakopane co warto zobaczyć? Miasto, ale i okolice pełne są atrakcji – przybliżamy najciekawsze z nich.

Sztandarowe atrakcje Zakopanego i okolic

Jak Zakopane to Krupówki… najbardziej znana ulica miasta przyciąga nawet pomimo faktu, że wielu wyrzuca jej kiczowatość. Cóż, warto jednak przespacerować się tą alejką, choć może faktycznie nie trzeba tu spędzać całego dnia.

Krupówki można przemierzyć po drodze na Gubałówkę. Na znany i niezbyt wymagający szczyt można dotrzeć jednym z lekkich, prostych szlaków. Można też wjechać kolejką. Podróż tym ostatnim środkiem transportu może być nieco rozczarowująca, ponieważ… minie błyskawicznie. Zaoszczędzony czas można jednak spożytkować na szczycie, przysiadając w jednym z lokali z widokiem na piękną panoramę miasta i Tatr.

Zakopane co warto zobaczyć w mieście

Oczywiście, Krupówki i Gubałówka to nie jedyne atrakcje Zakopanego i okolic. Zacznijmy od miasta, bowiem roi się tu od ciekawych, wartych zobaczenia miejsc. Nie można pojechać do Zakopanego i nie odwiedzić Cmentarza na Pęksowym Brzyzku. Ta niezwykła nekropolia jest miejscem wiecznego spoczynku wielkich Zakopiańczyków i tych, którzy poświęcili się górom. Warto wstąpić tu na kilkanaście minut i zadumać się nad niezwykłą historią tego miejsca.

Wśród zinstytucjonalizowanych atrakcji, koniecznie trzeba wspomnieć o Muzeum Stylu Zakopiańskiego i Galerii Władysława Hasiora. To fantastyczna lekcja historii i kultury Tatr. Miłośnicy sportu z kolei na pewno skierują swoje kroki na Wielką Krokiew. Odwiedziny w tym miejscu będą szczególnie ciekawe, jeśli akurat trafi się na konkurs skoków lub przynajmniej sesję treningową.

Co warto zobaczyć w okolicy Zakopanego?

Niewątpliwym atutem Zakopanego jest fakt, że miasto nie jest odseparowaną enklawą pośrodku niczego. Nawet jeśli turystów zmęczy klimat miasta lub po prostu będą chcieli zobaczyć jeszcze więcej, w pobliżu miasta znajdą całą moc atrakcji. Oczywista sprawa to liczne górskie szlaki piesze, którymi można dotrzeć na zapierające dech w piersiach szczyty i do przepięknych dolin, z Doliną Rybiego Potoku na czele. To właśnie tu znajduje się miejsce, będące celem wycieczki prawie każdego wycieczkowicza, czyli Morskie Oko.

W okolicy znajdzie się jednak również wiele atrakcji dla tych, którzy niekoniecznie chcą lub akurat nie mogą przemierzać górskich szlaków. W oddalonej o raptem 10 km miejscowości Ząb przyszedł na świat nasz narciarski mistrz, Kamil Stoch. Ale nie tylko ze swojego ziomka słynie Ząb – warto przyjechać tu, aby zobaczyć przepiękny kościół pod wezwaniem św. Anny. Jadąc dalej, można udać się do Chochołowa i zatrzymać się, aby obejrzeć unikalną, niezwykłą zabudowę miejscowości. Wracając nieco okrężną drogą do Zakopanego, warto jeszcze zahaczyć o Ludźmierz. Tutejsze sanktuarium z cudownym źródełkiem według relacji przybyszów słynie z licznych cudów.

Nieco dalej od Zakopanego leży Bukowina Tatrzańska, gdzie można się znakomicie zrelaksować w tamtejszych termach. A stąd już tylko rzut kamieniem w Pieniny, z przełomem Białki, zamkami w Niedzicy i Czorsztynie…

Jechać do Zakopanego?

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się czy jechać do Zakopanego, powinien wyzbyć się wszelkich wątpliwości. Kusi nie tylko samo miasto, ale też bliższa bądź dalsza okolica. Zakopane to na pewno znakomita baza do wypadów po regionie. Nic dziwnego, że każdego roku przybywają tu tysiące nowych, ale też tysiące już wcześniej zauroczonych jego czarem.