Wybierasz się na wyjazd z maluchem? Zastanawiasz się nad zakupem łóżeczka, ale nie wiesz jakie wybrać? Nic dziwnego – na rynku występuje w tylu odmianach i wersjach, że można łatwo się pogubić!  A łóżko turystyczne dla dzieci musi być wybrane z rozwagą – od niego zależy komfort Twój i Twojej pociechy podczas podróży!

Łóżeczko turystyczne to niewątpliwie przydatny gadżet. Zapewni Twojemu maluchowi odpowiednie warunki do spania w czasie wyjazdu. Pamiętaj, że sen jest bardzo ważny dla małych dzieci i powinno się im zapewnić bezpieczną i wygodną przestrzeń do spania.

Łóżeczko turystyczne dwupoziomowe, z kołyską, z przewijakiem, zadaszone, z karuzelą… Nie wiesz, co faktycznie się przyda,  a co jest tylko zbędnym gadżetem? Na co zwrócić uwagę, kupując łóżko turystyczne dla dzieci, aby było praktyczne i funkcjonalne?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając łóżeczko  turystyczne zwróć uwagę na to, by było bezpieczne dla dziecka. Ważne, żeby nie miało żadnych wystających elementów ani ostrych krawędzi. Powinno też być stabilne i wytrzymałe. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój maluch nie zrobi sobie krzywdy, kiedy na chwilę spuścisz go z oka. Jeśli ma ono kółeczka, zwróć uwagę na to, by były wyposażone w blokady.

Postaw ma funkcjonalność

Łóżko turystyczne dla dzieci  ma służyć przede wszystkim w podróży. Dlatego powinno być lekkie i łatwe w transporcie. Zwróć uwagę, czy ma uchwyty do przenoszenia lub torbę, w którą możesz je spakować. Niektóre z modeli mają także kółeczka, dzięki którym możesz je ciągnąć jak walizkę. Warto przyjrzeć się też jak się ono składa i rozkłada. Ustawienie i złożenie łóżeczka powinno być szybkie i proste.

Łóżeczko turystyczne dwupoziomowe

Twoje dziecko to jeszcze niemowlę lub dopiero się go spodziewasz? Z pewnością przyda Ci się łóżeczko turystyczne dwupoziomowe. Dopóki jest malutkie, wygodniej będzie Ci  kłaść je na wyższym poziomie. A kiedy trochę podrośnie, zamiast kupować nowe, po prostu obniżysz poziom. Wybierając łóżeczko turystyczne dwupoziomowe zwróć uwagę na to, jakie maksymalne  obciążenie dopuszczalne jest na każdej wysokości.

Akcesoria i gadżety

W czasie podróży najbardziej praktyczne okazują się akcesoria typu 2w1. Oszczędzają one miejsce, ułatwiają transport i są wygodne w użyciu. Pamiętaj jednak, że dodatkowe  gadżety oznaczają też większą wagę i rozmiary łóżeczka. Dlatego zastanów się, co będzie niezbędne lub bardzo przydatne, a bez czego poradzisz sobie w  czasie podróży.

Wiele łóżeczek turystycznych ma ściany z siateczki i dodatkową moskitierę. Dzięki temu możesz wystawić je na zewnątrz, a Twoje dziecko będzie chronione przed komarami i innymi insektami. Takie łóżeczko świetnie sprawdzi się jako kojec np. w czasie  wyjazdu na działkę. Jeśli zamierzasz często wystawiać łóżko turystyczne dla dzieci na zewnątrz, przyda Ci się model z daszkiem. Ochroni  on Twoje maleństwo przed słońcem.

Łóżeczka turystyczne często połączone są z przewijakiem. To praktyczne rozwiązanie, pozwala bowiem zaoszczędzić miejsce zarówno w pomieszczeniu, jak i w bagażniku samochodu. Jest to też opcja korzystna cenowo. Dodatkowo, nie będziesz się też zastanawiać, gdzie przewinąć dziecko, jak wtedy, gdy nie miałbyś osobnego przewijaka. Wybierając taki model, zwróć uwagę, czy przewijak jest zamontowany stabilnie i wygodnie Ci będzie z niego skorzystać.

Twoje maleństwo najchętniej zasypia w czasie kołysania? Zdecyduj się na łóżko turystyczne dla dzieci będące jednocześnie kołyską. Ma ono dodatkowe elementy przy nóżkach, które umożliwiają bujanie. Dzięki temu Twoja pociecha zaśnie bez problemu niezależnie od tego, gdzie będziecie.

Niektóre łóżka turystyczne dla dzieci  wyposażone są już w materac, inne wymagają dodatkowego zakupu. Jeśli chcesz kupić łóżeczko z materacem, zwróć uwagę na jego jakość. Jeśli będzie zbyt cienki, dziecku nie będzie się na nim wygodnie spać. Niestety, niektóre tanie łóżeczka mają nieodpowiednie materace. Wybierzesz łóżko bez materaca i musisz go dokupić? Zwróć uwagę przede wszystkim na jego rozmiar. Nawet najlepszej jakości materac  będzie niewygodny, jeśli nie będzie dopasowany do łóżeczka.

Łóżeczka turystyczne często wyposażone są także w różnego rodzaju zabawki. Karuzele, pozytywki i inne gadżety z pewnością przypadną do gustu Twojemu dziecku. Jednak wpłyną też na wagę i poręczność  łóżeczka. Dlatego zastanów się, czy są Ci one niezbędne w czasie podróży.

Ile kosztuje łózko turystyczne dla dzieci?

Ceny łóżeczek turystycznych zaczynają się od 100 zł i sięgają nawet powyżej 1000 zł. Jeżeli łóżeczko będzie Ci służyć sporadycznie, nie ma sensu wydawać na nie wielu pieniędzy. Zdecyduj się na prosty, ale solidny model. Jeśli jednak wyjeżdżasz dość często lub planujesz kolejne dzieci, zainwestuj w lepszy model. Pamiętaj, że gdy Twoje maleństwo wyrośnie już z łóżeczka, bez problemu znajdziesz na niego kupca.