Kazimierz Dolny to być może najbardziej klimatyczne miasteczko w Polsce. Urzekające, malowniczo położone każdego roku przyciąga tysiące turystów. W długi weekend tutejszy rynek przypomina czasami Wall Street lub ulicę Marszałkowską w Warszawie w godzinach szczytu. Niech nikogo jednak nie zniechęca przejściowy tłok. Jeśli chodzi o atrakcje Kazimierz Dolny to o wiele więcej, niż tylko jego centralny punkt. Trudno się dziwić popularności tego miejsca, bowiem w tym miasteczku naprawdę można się zakochać.

Zabytki Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny przyciąga artystów, ludzi sportu, wreszcie tych, którzy po prostu chcą odpocząć w niezwykłym otoczeniu. Zabytkowe centrum miasteczka jest absolutnie zachwycające. Rynek, pełen klimatycznych knajpek i restauracji przypadnie do gustu najbardziej nawet wybrednym. A jeśli ktoś poczuje się zmęczony zgiełkiem, spokojnie może skręcić w jedną z wąskich uliczek – na przykład w kierunku kazimierskiego targu lub do jednej z niezliczonych galerii artystycznych, usytuowanych niemalże na każdym rogu.

Na rynku, zgodnie z tradycją, koniecznie trzeba złapać za nos strzegącego miasta pomnikowego psa. Następnie już można pokierować się w stronę monumentalnego kościoła farnego pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Bartłomieja. Nad miasteczkiem zaś góruje odrestaurowany zamek, na który trzeba się wspiąć niezbyt wymagającą drogą pod górkę. Wycieczka jest warta niewielkiego wysiłku, bowiem z murów budowli rozpościera się kapitalny widok na Wisłę. Nieco dalej można też dojrzeć zarys panoramy oddalonych o jakieś 10 kilometrów Puław.

Góra Trzech Krzyży

Różne atrakcje Kazimierz Dolny ma do zaoferowania, bez wątpienia jednak spodobają się one tym, którzy lubią spacerować. Nieco bardziej wymagająca od podejścia pod zamek, ale też lekka i przeznaczona dla osób w każdym wieku jest wspinaczka na Górę Trzech Krzyży. To miejsce, z którego widok na panoramę miasteczka i okolic jest jeszcze lepszy. Szczyt niewysokiego wzniesienia wieńczą trzy drewniane krzyże, ustawione tu dla upamiętnienia ofiar XVIII-wiecznej zarazy. Nie brakuje tych, którzy na równo przystrzyżonej trawce organizują sobie piknik, bawiąc się w gronie rodzinnym i rozkoszując niesamowitym krajobrazem.

Kazimierz Dolny wąwozy

Lubiący spacery w otoczeniu natury będą zachwyceni kazimierskimi wąwozami lessowym. Jeśli chodzi o Kazimierz Dolny wąwozy te wpisały się w stały krajobraz okolicy, lecz nawet mimo popularności bez trudu można tu odpocząć w spokoju i skupieniu. Długie, niezbyt wymagające ścieżki sprzyjają kontemplacji natury. Najbardziej znane i najatrakcyjniejsze z nich to Korzeniowy Dół, Wąwóz Małachowskiego oraz Czerniawy.

Żydowskie dziedzictwo Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny to miasteczko nieodłącznie związane z kulturą żydowską. Tradycja głosi zresztą, że będąc w Kazimierzu koniecznie trzeba zaopatrzyć się w portret żyda, który przyniesie szczęście domostwu, w którym następnie zawiśnie. W ustronnej okolicy miasteczka, przy ulicy Czerniawy, znajduje się jeden z najciekawszych polskich kirkutów.

Tutejszy cmentarz jest licznie odwiedzany przez wyznawców judaizmu z całego świata. Ci, którzy lubią dreszczyk emocji czasami przyjeżdżają tu o zmroku. Tuż za ścianą wykonaną z macew znajduje się właściwa część starego cmentarza, a w zasadzie jego pozostałości. Krajobraz złożony ze starych nagrobków, położonych wśród gęstych drzew może naprawdę przyprawić o gęsią skórkę, jednocześnie jednak tworząc naprawdę magiczny klimat. Warto zatrzymać się tu na chwilę i zadumać nad losem mieszkańców Kazimierza tak ciężko doświadczonych w czasach hitlerowskiej okupacji.

Okolice Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny to moc atrakcji, ale też piękna okolica. Polecamy wycieczkę promem na drugi brzeg Wisły i wizytę na zamku w Janowcu. Okolica słynie też z tras narciarskich (zimą) i uwielbianych przez dzieci Magicznych Ogrodów w Trzciankach (latem). Jednym z licznych busików lub własnym transportem można też pojechać do Nałęczowa. Podsumowując – choć taki mały, Kazimierz Dolny jest niesamowitą kopalnią wakacyjnych pomysłów.