Jeśli nie masz przekonania do samodzielnej organizacji wymarzonego wakacyjnego wyjazdu, z pomocą przychodzą Ci biura podróży. Profesjonaliści w swojej branży zaplanują wszystko od A do Z, na Twoich zostawiając jedynie efektywny wypoczynek. W gąszczu ofert czasami trudno się połapać, łatwo natomiast przegapić najlepszą propozycję. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak znaleźć najtańsze biuro podróży.

Jakie są polecane biura podróży?

Pierwsza istotna sprawa – oferty biur podróży potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie. Zorganizowany wyjazd na Kretę w jednym tygodniu potrafi być droższy – lub tańszy – nawet o 1/3 w stosunku do tej samej propozycji w tygodniu kolejnym. Rzecz jasna, jeszcze większe różnice potrafią występować między ofertami poszczególnych biur. W poszukiwaniu swojej wycieczki trzeba mieć zatem sporo cierpliwości, ale i szczęścia. Proces nierzadko przypomina polowanie.

Istnieją setki biur podróży, których najprostszym argumentem do przekonania klientów jest oręż cenowy. Dużo większe możliwości w tym zakresie mają duże spółki, siłą rzeczy więc obsługują największą liczbę wycieczkowiczów, mają też najwięcej opinii. To istotne, bowiem oceny wyjazdów są tym, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Jakie są najczęściej polecane biura podróży? Itaka, Wezyr Tours, Neckermann, Rainbow Tours, Tui – te mają duży udział w rynku i wiele pozytywnych opinii. Wśród wiarygodnych ocen, warto jednak wyłuskać też te negatywne. Jeśli znajdziemy wśród nich inne, niż wpisy malkontentów typu „wszystko mi się należy” – powinno to uruchomić w naszej głowie lampkę alarmową.

Mały to jakość?

Na pewno nie jest prawdą opinia, że możliwości mają tylko duże biura podróży. Wśród ofert niszowych graczy również można znaleźć perełki. Oczywiście, istotne jest, na co konkretnie nastawiamy się w czasie podróży. Istniejąca od lat na rynku Wytwórnia Wypraw proponuje podróże skupiające się na intensywnym odkrywaniu i przemierzaniu nieco bardziej egzotycznych zakątków świata. Biuro dawniej funkcjonowało jako studenckie i poniekąd nadal odnosi się do tej tradycji. Nie znajdziemy tu luksusów, otrzymamy natomiast bardzo bogaty harmonogram. Dzięki takiemu globtroterskiemu charakterowi, biuro może śmiało świecić przykładem w kategorii Najtańsze biuro podróży. Już na wstępie trzeba sobie jednak odpowiedzieć na pytanie – czy na pewno takiego wyjazdu szukam?

Mniejsze biura podróży, oferujące standardowy wypoczynek all inclusive, często mają problem, by konkurować z liderami rynku pod kątem cenowym. Nie jest to jednak reguła, ponadto czasami można spotkać się z opiniami, że opieka na każdym etapie wycieczki stoi w tym przypadku na dużo wyższym poziomie. To w zasadzie dość logiczne – mniejsza liczba wyjazdowiczów do ogarnięcia sprawia, że łatwiej skupić się na ich obsłudze. Nie jest wyjątkiem sytuacja, gdy konkretny wczasowicz korzysta od lat z usług jednego biura. Taki model – budowanie zaufania klienta to bez wątpienia optimum, do którego powinny dążyć wszystkie agencje, oferujące wycieczki.

A może last minute?

Sposobem na „przechytrzenie” biur podróży jest polowanie na oferty last minute. Propozycje takie są często przecenione, niemniej wiążą się także z ryzykiem. Jeśli będziemy czekać zbyt długo na wymarzoną wycieczkę, może się okazać, że zabraknie dla nas miejsca. Dla osób elastycznych, które w razie potrzeby są w stanie szybko zmienić swoje plany, jest to jednak bardzo dobra alternatywa. Mimo wszystko, zawsze pozostanie lekki żal, jeśli zamiast do Hiszpanii ostatecznie polecimy na Kretę. Ale jeśli wybierzemy dobrą ofertę, to uleci on już pierwszego dnia pobytu.

Które biura podróży najczęściej przeceniają swoje wycieczki? Obok już wspominanych największych graczy, warto śledzić propozycje Juventura, Exim Tours czy Coral Travel.