plecak w góry

Górskie wycieczki wymagają bogatego ekwipunku, który należy odpowiednio zapakować. Piesze wędrówki mają to do siebie, że nie możemy zabrać w nie wszystko czego pragniemy. W końcu plecaki i ludzkie plecy mają ograniczoną wytrzymałość. Na szczęście sklepowe oferty są na tyle bogate, że każdy bez problemu znajdzie pojemny i wygodny plecak, który z pewnością pomoże nawet w najdalszych trasach.

Jeśli wybieramy się na jednodniową wycieczkę najlepiej postawić na lekkość. Waga plecaka nie powinna wówczas przekraczać kilograma. Przydatne będą boczne kieszenie z siateczki oraz możliwość dopięcia raków i czekanów, szczególnie gdy plecak jest używany zimą. Ogólnie przyjmuje się, że na letnie jednodniowe wycieczki najlepiej wybrać plecak, którego pojemność wynosi do 25 – 30 litrów.

Nieco inaczej wygląda wybór plecaka w dłuższe trasy. Wówczas najlepiej sprawdzą się te o pojemności 35 – 50 litrów. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie usztywnienie oraz wygodę noszenia. Plecaki o tej pojemności przeznaczone są na kilkudniowe wycieczki latem lub zimowe wspinanie.