Kraków to miasto, które koniecznie powinien przynajmniej raz odwiedzić każdy. Słynie z różnorodnych zabytków, z których prawdopodobnie najbardziej znany jest Kościół Mariacki i Rynek Główny. W Krakowie jest jednak o wiele więcej do zobaczenia.

Rynek Główny w Krakowie – centrum wydarzeń

Rynek Główny w Krakowie bez wątpienia robi wrażenie ze względu na swoją powierzchnię. Dajmy sobie godzinę na to, aby spokojnie przejść się po jego obwodzie, wzdłuż odrestaurowanych kamienic. Jeśli jesteśmy fanami malarstwa, koniecznie wstąpmy do muzeum w Sukiennicach – jeśli nie mamy na to ochoty, koniecznie obejrzyjmy je z zewnątrz, dużą uwagę poświęcając krużgankom, które są bardzo charakterystycznym elementem architektonicznym Starego Miasta.

Jeżeli zmęczy nas tłum z pewnością z przyjemnością przyjmiemy fakt, że Rynek Główny w Krakowie jest prawdopodobnie najbardziej zatłoczonym miejscem w tym mieście – a im dalej od niego, tym więcej zakamarków i spokojnych uliczek. Już chociażby na Plantach, do których prowadzi 5 minut drogi spod Sukiennic można cieszyć się większą swobodą i mniejszym zgiełkiem, niż w centrum krakowskich wydarzeń. Co więcej, Mały Rynek krakowski, do którego idąc mija się Kościół Mariacki, jest miejscem bardziej zacisznym.

Kościół Mariacki i inne świątynie

Kraków słynie z budowli sakralnych. Nic dziwnego – znajduje się tutaj 135 kościołów i ponad 50 kaplic rzymskokatolickich. Do rachunku należy doliczyć Synagogę i Meczet, kilka świątyń buddyjskich, świątynie protestanckie oraz sale Świadków Jehowy. Największym zainteresowaniem turystów od lat cieszy się głównie Kościół Mariacki, którego charakterystyczna wieża jest typowym elementem krajobrazu krakowskiego. To właśnie z niej o każdej pełnej godzinie rozlega się krakowski hejnał. Kościół Mariacki znany jest także jako miejsce, w którym podziwiać można Ołtarz autorstwa Wita Stwosza – jeden z najcenniejszych polskich zabytków.

Kazimierz – dzielnica pełna kontrastów

Krakowski Kazimierz to dzielnica, w której znajdowało się getto żydowskie. Tragiczną historię tego miejsca dopełnia fakt, że stąd obywatele żydowskiego pochodzenia byli transportowani do obozów koncentracyjnych, co upamiętnia Plac Bohaterów Getta ze słynnymi rzeźbami przedstawiającymi krzesła. W pobliżu znajduje się Fabryka Schindlera, znana z mocnego obrazu Stevena Spielberga, a obecnie Muzeum dokumentujące horror Zagłady. Dzisiaj Kazimierz jest jednak dzielnicą tętniącą życiem, zwłaszcza nocą, kiedy przeciągają przez nią tłumy mieszkańców i turystów.

Nowa Huta – punkt obowiązkowy

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o czasach socjalizmu, dodatkowo lubisz eksperymenty architektoniczne i interesuje Cię świat młodości Twoich rodziców – koniecznie zajrzyj do Huty. Nie ma takiego drugiego miejsca na całym świecie. Powstała w latach 50-tych ubiegłego wieku jako “miasto robotnicze” Nowa Huta miała być pierwowzorem dla miast przyszłości. Szerokie ulice, pięknie obsadzone parki, charakterystyczny styl budynków – to wszystko wzbudza podziw do dzisiaj. Chociaż po zmroku niewiele się tu dzieje, warto wpaść do Huty w ciągu dnia, odwiedzić jedną z kawiarni z tradycjami, przejść się Aleją Róż i zobaczyć Plac Centralny.

Aby w pełni zwiedzić Kraków, warto zaplanować sobie tydzień urlopu. W ciągu weekendu jednak można zobaczyć znacznie więcej, niż Rynek Główny z Kościołem Mariackim – wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać.