eśli nie czujesz się na siłach, aby przemieszczać się na wczasach własnym samochodem, jednocześnie zaś podróż samolotowa znacznie ogranicza Twoją mobilność na miejscu, koniecznie rozważ wycieczki objazdowe autokarem. Ten stosunkowo tani sposób podróżowania nie jest oczywiście odpowiedni dla każdego – odpadają przede wszystkim wszyscy ci, którzy cierpią na chorobę lokomocyjną. W sytuacji gdy nie masz przeciwskazań do tej formy wypoczynku, bez wątpienia jest z czego korzystać. Autokarowy wypad daje bowiem naprawdę dużo możliwości do zwiedzania.

Plusy i minusy wycieczek autokarowych

Wycieczka objazdowa po Europie nie jest nową koncepcją. W czasach, gdy samolot nie był jeszcze tak tani i powszechny, to właśnie w ten sposób turyści poznawali kontynent – a raczej jego wycinek. Niektóre biura podróży proponują dość ekstremalną formę wyjazdu – na Zachód, z zaliczeniem możliwie jak największej liczby państw i ich atrakcji. Do takiego podróżowania naprawdę potrzeba zdrowia, za to wspomnienia z przejazdu z całą pewnością pozostaną niezapomniane.

Oczywiście, wyciezka autokarowa nie polega na ciągłym przebywaniu w pojeździe. Służy on wyłącznie za środek lokomocji, nie jest sypialnią – choć, rzecz jasna, ci, którzy potrafią spać w takich warunkach mają lepiej. Niekiedy trasy między punktami są długie i dobrze jest przynajmniej część z nich spędzić w błogiej sennej nieświadomości. Warto też pamiętać, że problemowe może być korzystanie z toalety. Nowoczesne autokary są w nią wyposażone, często ubikacja jest zresztą naprawdę niezłej jakości i rozmiarów – niestety, jest też tylko jedna. Autokarem może podróżować około pięćdziesięciu osób, co może prowadzić do kłopotliwej sytuacji. Na szczęście, pilot wycieczki nie będzie robił problemów, aby zatrzymać się na najbliższej stacji benzynowej czy w przydrożnej knajpce.

Ogólnie rzecz ujmując, komfort wycieczek autokarowych nie jest na poziomie tego, którego doświadcza się na wczasach all inclusive. W nagrodę jednak, zyskuje się znacznie bogatszego repertuaru poznawania świata. Pozostałe szczegóły są już zależne od konkretnego organizatora i konkretnej trasy – przed zdecydowaniem się na konkretnę podróż, dobrze jest zapoznać się z opiniami wcześniejszych uczestników takich wycieczek. Trzeba też pamiętać o możliwości skorzystania z wczasów kombinowanych – w nieco bardziej oddalone od Polski miejsca można się dostać samolotem, na miejscu zaś dopiero przemieszczać się autokarem.

Wycieczki objazdowe autokarem – przykładowe trasy

Wycieczka objazdowa po Europie na pewno nie będzie nudna. Pojawia się jednak pytanie, na jak wiele można sobie pozwolić? Nie piszemy o aspekcie finansowym, bo ten zależy oczywiście od indywidualnych możliwości każdego podróżnika. Trzeba jednak mierzyć siły na zamiary, aby wczasy już w połowie trwania nie stały się koszmarem. Lepiej rozłożyć ambitne plany na dwie wycieczki i czerpać z każdej pełnymi garściami, niż zaplanować za dużo i nie mieć żadnej przyjemności z drugiej połowy wyjazdu.

Wyspecjalizowane biura oferują najróżniejsze wycieczki objazdowe autokarem. Są to zarówno krótkie, jak i długie trasy. Wśród propozycji znajdzie się zarówno te, które są związane z poznawaniem jednego konkretnego kraju, jak i te, w ramach których jeździ się i ogląda jak najwięcej atrakcji w różnych państwach. Przedstawiamy trzy ciekawe plany dla podróżników na różnych poziomach. Bardziej zaawansowani w organizacji wycieczek mogą zrealizować te pomysły nawet samodzielnie.

Dla początkujących:

  • Polska – Czechy – Niemcy

Wyjazd z południa Polski do Czech. Obowiązkowy punkt wycieczki to Praga ze swoimi licznymi zabytkami. Ale Czechy to także mnóstwo innych ciekawych miast i zabytków. Taką podróż warto połączyć ze zwiedzaniem wschodnich Niemiec i ich atrakcji. Krótkie dystanse, podobna kuchnia – w sam raz dla początkujących.

Dla średniozaawansowanych:

  • Polska – Słowacja – Węgry – Austria – Włochy – Słowenia – Węgry – Słowacja

Znacznie dłuższa podróż, ale też obfitująca w znacznie większe emocje. Powrót podobną trasą pozwoli na zaliczenie wielu atrakcji na Węgrzech i Słowacji. Punkt kulminacyjny to oczywiście północne Włochy. Trasa wymagająca wytrzymałości, ale rekompensująca podróżnikom każdy wysiłek.

Dla zaawansowanych:

– Polska – Niemcy – Holandia – Belgia – Francja – Hiszpania – Francja – Włochy – Słowenia – Chorwacja – Serbia – Bułgaria – Rumunia – Węgry – Słowacja

Prawdziwa wycieczka objazdowa po Europie. Dla obieżyświatów, którzy niczego się nie boją i chcą od życia jak najwięcej. Na taką lub podobną wycieczkę trzeba przeznaczyć przynajmniej dwa tygodnie. W zamian dostaje się jednak status niekwestionowanego króla podróży – takiego, któremu nikt nie przerwie opowieści w czasie wyjścia towarzyskiego z pracy czy rodzinnego obiadu.