Zamszowe buty mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. O ich powodzeniu decydują przede wszystkim świetne walory wizualne – obuwie z tego materiału prezentuje się wyjątkowo pięknie, przynajmniej na początku. Ale.. no właśnie, po drugiej stronie barykady są ci, którzy nie kupują takich butów, bowiem świetny wygląd szybko mija a czyszczenie zamszu to droga przez mękę. Eleganckie i wygodne buty zamszowe śmiało mogą jednak posłużyć przez długi czas. Trzeba znać tylko kilka przydatnych sztuczek, które pozwolą na utrzymanie długotrwałego efektu jakości i świeżego wyglądu.

Profesjonalne czyszczenie butów zamszowych

Najprostszy i najmniej wymagający sposób na czyszczenie zamszu to korzystanie z profesjonalnej chemii kosmetycznej. Nowoczesne środki czyszczące mają najczęściej formę pianki, którą nakłada się na powierzchnię buta a następnie równomiernie rozprowadza i wciera za pomocą szczoteczki o niezbyt sztywnym włosiu.

Odpowiedni preparat można kupić w praktycznie każdym sklepie obuwniczym, ale także w sieciowych supermarketach. Przed wybraniem właściwego środka, należy dokładnie przeczytać treść opisu lub dołączonej ulotki. Niekiedy serie kosmetyków o podobnej szacie graficznej mogą spowodować złą decyzję – to z kolei już prosta droga do zniszczenia obuwia. Pod warunkiem właściwego wyboru, metoda ta będzie zdecydowanie najskuteczniejsza.

Czyść, ale nie pierz

Czyszczenie butów zamszowych w pralce to bardzo zły pomysł. Obuwie z tego materiału nie nadaje się do wsadzania do pralki, jest to – nomen omen – para zupełnie niedobrana. Po intensywnym wirowaniu, użyciu nieprzystosowanych do stosowania na zamsz środków, obuwie ulegnie najpewniej zniszczeniu. Na sto procent działanie takie zaś trwale odbierze butom blask, zaś sam materiał będzie wyglądał jakby lata świetności miał dawno za sobą. Do zamszu trzeba podchodzić z ostrożnością i delikatnością. Czyścić trzeba z wyczuciem… nawet jeśli nie dysponuje się profesjonalną pastą ani pianką.

Patent ze skórką chleba

Zamszowe buty można wyczyścić w warunkach domowych, wręcz spiżarnianych. Wystarczy do tego produkt podstawowej potrzeby, czyli tradycyjny… chleb. Trzeba jednak już na wstępie zaznaczyć, że jest to metoda skuteczna wyłącznie w przypadku niewielkich zabrudzeń.

Skórka chleba służy w tym przypadku za szczoteczkę. Szczególne właściwości skórki pieczywa sprawiają, że dociera ona nie tylko do powierzchownych zabrudzeń i jednocześnie skutecznie zbiera powstały brud.

Czyszczenie zamszu gumką do ścierania

Jeśli nie masz pomysłu, jak doczyścić swoje zamszowe buty, pomyśl o tym, aby pogrzebać w piórniku swojego dziecka. Znajdziesz tam nieoceniony w pracach porządkowych gadżet, czyli gumkę do ścierania. Wbrew pozorom, świetnie sprawdzi się nie tylko w przypadku zbytecznych zapisów ołówkiem.

Guma, z której jest wykonany przedmiot zużywa się, ale wszystko w chwalebnym celu. Razem z materiałem znikają bowiem i wykruszają się zabrudzenia. Metoda to dość doraźna, ale w pilnej potrzebie będzie jak znalazł.

A może do szewca?

Pobrudzone obuwie zamszowe można też zanieść do szewca. Ta niestandardowa może usługa czyszczenia również znajdzie się w ofercie większości zakładów. Tak naprawdę jednak, szewc po prostu wyczyści obuwie wspominaną już pianką. Za coś, co można śmiało spróbować zrobić w domu, zapłacisz więc nieco więcej. Możesz mieć za to gwarancję, że zrobi to profesjonalnie i dokładnie.