O tym, że solidny namiot to podstawa wie każdy amator górskich wycieczek czy biwaków. Nie każdy wytrzyma trudne warunki pogodowe i ochroni przed zimnem. Tego typu sprzęt należy naprawdę rozważnie wybierać. Tylko jak to zrobić?

Najlepsze namioty to te z konstrukcją wolnostojącą. Nie w każdym terenie jest bowiem możliwość wbicia śledzi, co w przypadku innych namiotów może bardzo ograniczać. Inną istotną kwestią są dwa osobne wejścia, dzięki którym w ciągu ciepłych dni można zrobić w namiocie dobry przeciąg. Wybierając namiot często po prostu nie zwracamy uwagi na podłogę. Jest to duży błąd, ponieważ tylko wodoodporna podłoga ochroni nas przed wilgocią, która dociera od spodu. Dobrze wybierać namioty, w których tropik jest niezależny od sypialni. To świetna ochrona przed nadciągającymi z zewnątrz owadami, szczególnie komarami, które w cieplejsze dni mogą być bardzo uciążliwe.

Kupując namiot warto zwrócić uwagę na jego ciężar. Optymalny to 1,5 – 2,5 kg. Cięższe namioty w połączeniu z zapchanymi plecakami po prostu będą uciążliwe na pieszych lub rowerowych wycieczkach.