Góry to popularny kierunek na wakacje. Jeśli jednak planujesz aktywności bardziej ambitne niż wejście nad  Morskie Oko czy wjazd na Gubałówkę, musisz się odpowiednio przygotować. Doświadczeni wędrowcy z pewnością wiedzą, co zabrać na wycieczkę w góry. Masz wątpliwości? Przed wyjściem na szlak lepiej sprawdź, czy o niczym nie zapomniałeś!

Będąc w górach, należy być odpowiednio przygotowanym. Warunki mogą nagle się zmienić, a na szlaku nie spotkasz sklepu, w którym zaopatrzysz się w brakujący ekwipunek lub prowiant. Z drugiej strony, każdy zbędny przedmiot będzie stanowił niepotrzebne obciążenie i utrudni  Ci wędrówkę. Nieodpowiednia odzież, sprzęt, a zwłaszcza buty mogą wpakować Cię w poważne kłopoty. Dlatego przed wyruszeniem na trasę dowiedz się, co zabrać na wycieczkę w góry.

Buty w góry na lato

W wakacje na górskich szlakach można zobaczyć turystów w bardzo różnym obuwiu. Postawmy sprawę jasno – klapki, sandały i trampki to nie są właściwe buty w góry na lato! Tak  ubrany możesz co najwyżej wjechać wyciągiem na Gubałówkę. Buty trekkingowe to  najważniejszy element górskiego ekwipunku. Zapewnią Ci one stabilność i uchronią przed upadami i urazami. Dlatego jeśli planujesz wycieczki na górskie szlaki, lepiej zaopatrz się w odpowiednie obuwie.

Latem w górach z pewnością sprawdzą się buty trekkingowe całoroczne lub trzysezonowe. To obuwie bardzo wytrzymałe, z wysoką cholewką i grubą podeszwą. Ma ono sprawdzać się w znacznie bardziej wymagających warunkach. Sprawdzi więc się także jako buty w góry na lato, jednak są to buty ciężkie i będzie Ci w nich bardzo ciepło. Na wakacyjne upały lepiej wybrać lżejsze i bardziej przewiewne  obuwie. Wybierając buty w góry na lato zwróć uwagę na ich przyczepność. Zapewni ją bieżnik na podeszwie wykonany z dobrej jakości gumy. Aby chronić Twoje kostki przed skręceniem, muszą mieć usztywnioną piętę. Dodatkowe zabezpieczenie zapewni też cholewka sięgająca za kostkę. Buty w góry na lato powinny też ochraniać Twoje stopy przed urazami mechanicznymi i przepuszczać powietrze, by Twoje stopy mogły oddychać.

Odpowiednie ubrania

Wybierając się na szlak, najpierw sprawdź prognozę  pogody i dopiero wtedy zdecyduj, co zabrać na wycieczkę w  góry. Na pewno jednak ubierz się na cebulkę, czyli tak, żebyś szybko mógł się rozebrać lub ubrać. Pamiętaj, że pogoda w górach lubi się gwałtownie zmieniać. Na szlaku dobrze więc mieć ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową i bluzę lub polar. Ubrania powinny być wygodne i nie krępować ruchów. Koniecznie weź też skarpetki na zmianę – nie powinny to być stopki, gdyż z pewnością będą Ci się zsuwać z pięt.

Plecak

Idąc w góry koniecznie spakuj się w plecak i nawet nie myśl o zastąpieniu go torebką. Zapewni Ci swobodę ruchów. Na jednodniową wycieczkę wybierz plecak o pojemności 30 – 40  litrów. Koniecznie pamiętaj też o wodoodpornym pokrowcu.

Ekwipunek na górski szlak

Idąc w góry zawsze warto wziąć ze sobą plastry oraz bandaż i środek do odkażania ran. Przydadzą się w razie gdy obetrą Cię buty lub gdy się skaleczysz. Koniecznie weź ze sobą też mapę. Możesz ściągnąć na swój telefon aplikację z zaznaczonymi szlakami górskimi. Są one bardzo przydatne, jednak telefony, jak każde urządzenia elektroniczne, bywają zawodne.  Dlatego lepiej mieć ze sobą także mapę w wersji tradycyjnej, czyli papierowej. Możesz ją kupić w niemal każdym kiosku i sklepie w górach.

Kijki trekkingowe nie są niezbędnym elementem ekwipunku na wycieczkę w góry. Ułatwiają jednak podejścia i zejścia. Warto rozważyć ich zabranie na wędrówkę zwłaszcza, jeśli masz problemy z kolanami. Dzięki kijkom trekkingowym odciążysz kolana i mocniej zaangażujesz ramiona.

Jedzenie i przekąski

Na szlaku nie spotkasz sklepów spożywczych i restauracji na każdym kroku. Warto więc zastanowić się wcześniej, co  zabrać na wycieczkę w góry, by nie zabrakło Ci sił po drodze. Do picia najlepiej zabrać wodę – przynajmniej półtora litra na osobę. Możesz też wziąć termos z kawą lub herbatą. Jeśli chodzi o jedzenie, najlepiej zabrać zdrowe kanapki. Weź też lżejsze przekąski, takie jak banany, jabłka czy paczka orzechów. Pamiętaj przy tym, by nie zaśmiecać szlaków i wszystkie opakowania wyrzucić w przeznaczonych do tego miejscach lub zabrać je ze sobą.